martin@terapiatancom.sk +421 907 065 716

o metóde

Ako mi kedysi povedal môj duchovný majster “Telo je náš prvý domov”.

Práca s telom je práca so spomienkami a ranným detstvom. Väčšinu pohybových návykov sme si vytvorili v rannom detstve do 5rokov. Terapia tancom je nástroj na prácu s týmito vzorcami. Vnútornú zmenu dokážeme spraviť zmenou pohybových vzorcov. Nemyslím tým teraz behaviorálnu psychológiu alebo NLP. Nie. Že keď sa budem usmievať bude mi ľahšie. Nie. Vnímam to ako hlboký proces, ktorý začne pohybom a trvá. Efekt sa dostaví postupne.
Keď na fyzickej úrovni zažijem novú skúsenosť. Nadobudnem nový vnem\vhľad. Vtedy sa mi to stáva vlastným. Je to moja pravda, pretože som to sám pozoroval a zažil. Telo je najjemnejší prostriedok ako sa dostať do prítomnosti a stavu TU a TERAZ! Cítiť svoje telo znamená dostať sa do kontaktu so sebou, so svojím „ja“. A tu vás varujem! Začnú sa diať veci o ktorých ste ani netušili, že ich máte v sebe. Potvárajú sa kanály vaše city vyplynú na povrch, spustia sa procesy.

 

AKO SA DOSTAŤ DO KONTAKTU SO SVOJÍM TELOM?

Má niekto nápad?  1. dotknem sa svojej kože, pohladkám sa, zamyslím sa kde mi je to príjemné? Čo mám rád? To ma vedie k druhému bodu, keď si uvedomím, že mám telo, jednoduchšie sa mi ide do pohybu.

 

ČO JE TO POHYB?

Ja ho vnímam ako zmenu stavu z bodu A > B >C a podobne. Dalo by sa povedať, že symbolom pre pohyb je cesta. Aby som sa dostal do pohybu potrebujem čo? vnútornú motiváciu a Energiu. Ako vyzerajú ľudia, ktorí nemajú energiu? Je tam pohyb? A ako vyzerajú energickí ľudia, sú nadšení hýbu sa. Je tam život. Čiže s čisto analytickej mysle mi vychádza, že POHYB=ENERGIA=ŽIVOT.

2. Na-vnímam si moje telo, je tam nejaký pohyb, kam ma telo vedie? Kam ma moje telo vedie? Čo ma na tomto pohybe zaujíma?

Pohyb obsahuje neverbálne obsahy a odráža osobnosť človeka. Jeho prostredníctvom dochádza k zmene. Je to informačný zdroj medzi vedomím a nevedomím. Malá pohybová zmena pomáha otvárať veľké témy. Ak chceme zmenu v našom živote Tanec sa nám ponúka ako jedinečný zdroj, ktorý máme v sebe. Terapia tancom je výborný nástroj sebapoznávania. Už len to, že človek si dovolí byť „sám sebou v pohybe“ a zoberie si čas pre seba na obyčajné bytie, už len ten fakt je liečivý! Vlastná tvorba pohybu v i​_mprovizáciách je vrodené terapeutická.

 

KEĎ POČUJETE TANEC, ČO VÁS AKO PRVÉ NAPADNE?

Vypožičiam si tu výrok člena americkej asociácie tanečných terapeutov Kurta Sachsa:

„Tanec je matkou všetkého umenia. Hudba a poézia existujú v čase. Maľba a architektúra v priestore, ale tanec žije v čase aj priestore zároveň“

Tanec je moje vyjadrenie kto som a aký som, práve tu a teraz. Tancovať môžeme na hudby alebo aj bez nej. Na čom sa však zhodneme je, že v každom prípade sa tancuje na RYTMUS. Rytmus vnímam ako spojenie človeka s ním samotným a potom prepojenie na skupinu ostatných ľudíxv tanečnej dielni Terapie tancom.