#1 Ako zvládajú krízu bojovníci, čo by nám poradili vojaci?

Časť prvá:

Na začiatku dňa hneď dokonči jednu úlohu

Čas domácej izolovanosti, vírusu a krízy ma priviedol zamysleniu sa nad sebou, ako zvládať ťažké časy v izolácii. Motivovalo ma to k tvoreniu. Dostala sa ku mne knižočka od amerického admirála, Williama H. Mc Ravena, „Usteľ si“. Autor popisuje svoje životné skúsenosti počas výcviku námornej pechoty a ako to použil do svojho života. Je tam praktických 10 rád, ktoré Vám prinesiem v nasledujúcom seriáli postov. Samozrejme okorením a obohatím mojimi vhľadmi. Raven ssa zapísal do výcviku námornej pechoty. Každé ráno k nemu prišli nadriadení do braku skontrolovať, či sú pekne oblečení v uniformách a hlavne ako majú úhľadne ustlané postele. Každé ráno si museli systematicky ustlať postele, bez jednej, jedinej chybičky. Síce banálnosť ale ustielanie postele v nás vyvolá pocit, že v živote záleží na maličkostiach. Ak si nedokážete poradiť s maličkosťami, nikdy nespravíte ani veľké úlohy. A ak náhodou, prežijete zlý deň, ľahnete si do ustlanej postele, ktorú ste si ustlali sami, ustlaná posteľ vo vás upevní pocit, že zajtra svitne na lepšie časy.

Ak checte zmeniť seba, začnite tým, že si usteliete posteľ.

No a ja by som k tomu pridal, začnite úlohou, ktorej sa najviac bojíte, ktorá je najnepríjemnejšia alebo najťažšia. Napríklad finančný report, faktúry, alebo voľačo pre firmu, naučte sa nejakú novú technológiu atď… upracte jednu vec v byte. Ak tú dokončíte, alebo na nej urobíte veľa kus práce, o to sa budete lepšie cítiť v daný deň a zostane vám kopec energie na to, čo vám robí radosť.

 

Sami to nezvládnete

Súčasťou výcviku bola aj plavba na gumovom člne, každú posádku tvorí 7 študentov, traja na každej strane člna, jeden kormidelník a jeden navigátor. Aby sa prekonali vlny a prúd musia zabrať všetci naraz, na povel kormidelníka. Ak nebudú pracovať synchrónne, čln by sa mohol obrátiť proti prúdu, alebo dolu hlavou. Ak sa chcú dostať do cieľa musí zabrať každý. Sami svet nezmeníte, budete potrebovať pomoc, a ak sa naozaj chcete dostať zo štartu do cieľa, budete na to potrebovať priateľov kolegov, dobrú vôľu cudzích ľudí a silného kormidelníka, ktorý vám ukáže cestu.  To platí podľa mňa hlavne za predpokladu, že ste prevzali úplnú zodpovednosť za svoj život.

Ak chcete zmeniť svet nájdite si niekoho, kto vám pomôže. (napr. pádlovať)

 

Záleží len na tom, aké veľké máte srdce

Počas výcviku, boli v tíme multikultúrni kadeti kade tade zo sveta, zväčša však nižšieho vzrastu. Ľudia sa im smiali, že trpaslíci. Avšak v deň plavecký skúšiek, sa im ich vzrast prišiel vhod, pretože plávali oveľa rýchlejšie ako ostatní. Mal som kamaráta, ktorý bol rachitickej postavy, hrdzavý, chudý. Ale, čo sa týka alektrotechniky a počítačov bol ďaleko ďaleko lepší ako ostatní. Vždy mi nezistne pmohol, kedykoľvek.
Pri výcviku námornej pechoty nezáležalo na farbe pleti, rase, národnosti, vzdelaní, či spoločenskom postavení.

Ak chcete zmeniť svet, nemerajte ľudí podľa toho aké veľké nosia plutvy, ale podľa toho aké veľké je ich srdce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *