Ako sa môže stať, že sa stane jeden partner závislý na druhom a opačne? Môže byť závislosť emocionálna, finančná alebo fyzická. Čo spôsobuje teda toto emočné zavesenie sa jeden na druhého?

Dá sa na to pozrieť z viacerých strán. Mladé nevinné žieňa, princezná, vstupuje do vzťahu, so svojími emóciami, srdcom na dlani v nádejí, že ju muž zachráni. Že rytier na bielom koni v žiarivej zbroji ju vytiahne, z negatívnych emócii, alebo, že jej pomôže sa zbaviť strachu zo života, z neistoty. Že iba s ním môže žiť, že on jej dá smerovanie a cieľ.  Na oplátku, pre neho varí, žehlí perie, alebo je ochotná ho nasledovať až na koniec sveta. Všade by išla s ním a vo všetkom ho podporí. Všetko chce robiť s ním. Žijú si ako také dve prícucky.  Čo nie je až také zlé  zo začiatku , pravda? Povieme si aké romantické. Každému dobre padne cítiť, nasledovanie, vzhliadanie a bezpodmienečnú lásku. Je táto, láska, ženy však naozaj úplne bezpodmienečná? Čo ak muž za to zaplatí príliš vysokú daň a to svojou identitou? Avšak uvedomme si, čo to robí s mužom. S jeho psychikou a vnútorným svetom. Má ten všetok, servis, pohodlie, po chvílke si zvykne na prítomnosť partnerky. Nedokáže sa bez nej ani len toto… vybrať si nábytok. Ten pocit,, že je na piedestáli, že ho niekto na sleduje kamkoľvek, že chce byť s ním, že žena urobí všetko, čo muž chce, že žena sa podrobí jeho vôli, tak ten pocit = pohladí ego. Muž sa cíti výnimočný, nepostrádateľný. Je to ego boost. A práve tieto pocity, vedú k závislosti citovej ba niekedy až priam k fyzickej. Ak sú tí dvaja tak veľmi zvyknutí na svoju prítomnosť.  Dokáže sa vybudovať fyzická závislosť na hormónoch, ktoré sa tvoria. Je veľmi ťažké sa z toho vymaniť, keď muž si potvrdzuje svoju dôležitosť v slepom nasledovaní partnerkou  a keď partnerka si potvrdzuje svoju hodnotu objeme lásky, ktorú dostane nazad. Áno uznávam, na fungujúci vzťah, muž potrebuje  uznanie – “medailu” a žena “lásku”.  Ale toto je extrém, ktorý môže vytvoriť nie len závislosť, ale aj situácie nátlaku ba priam manipulácie.

Americká duchovná učiteľka “Teal Swan” hovorí, že je to dávanie nepravidelných odmien,ktoré spôsobuje závislosť. Respektíve, že jeden partner vo vzťahu dáva lásku, pozornosť, servis, veľmi sporadicky. Len niekedy, občas. Čiže ak mojím jazykom lásky je napríklad pozornosť, môj partner ma dokáže vypočuť len sem-tam, vo mne to vyvolá priam feťácky pocit, kedy zase príde ďalšia dávka.  Alebo ak je mojím jazykom lásky “skutky a služby” povedzme, že ak partnerka pre mňa navarí alebo uprace, vtedy viem, že ma ľúbi. Čiže ak toto robí nepravidelne, alebo aj áno no však je o tom kopec rečí, vytvára to u mňa závislosť ba priam abstinenčný príznak, kým čakám na ďalšiu moju dávku. Ak by bol mojím jazykom fyzický kontakt, tak je to napríklad manipulácia sexom. Muž túžobne očakáva, kedy sa mu zase dostane.  Prečo však, žena prichádza s touto stratégiou a prečo si muž dovolí byť závislý? Kde to má koreň. To sú programy,  rodičovksé komplexy,  ktoré si nesieme z detstva. O tom si povieme v daľšom článku. Našli ste sa v tomto? V texte som spomenul, 2  knihy, ktoré odporúčam, si pozrieť na partnerskú tematiku a jednu o strachu. Môžeš mi napísať ako sa sa v tom máš, čo zažívaš. S láskou martin@terapiatancom.sk

 

Share This Story, Choose Your Platform!

Leave A Comment