3# Ako zvládajú krízu vojaci?

Časť tretia:

Vzoprite sa tyranom

Počas výcviku treba preplávať sériu dlhých tratí. Jedná z nich je nočná. Inštruktori vymenujú všetkých žralokov, ktorí žijú v danej oblasti. Dozviete sa, že ak má žralok zájem začne krúžiť okolo vás. Vy  však nebudete plávať preč, neukážete, že sa bojíte. Vrazíte mu jednu do zubov a on odpláva. Svet je plný žralokov. Ak chcete dopávať do cieľa musíte sa im postaviť.

Ak checte zmeniť svet, necúvajte pred žralokmi.

Poraďte si v ťažkých časoch

Jednou z úloh je SEALS je  aj uskutočnovanie podmorských útokov na nepriateľské lode. Dvojica pláva pod vodou asi 3 kilometre len s kompasom. Pokiaľ plávate pod otvoreným morom, svetlo preniká pekne dovnútra a vidíte pred seba a na cestu. Ako náhle sa však dostanete pod kýl, pod stredovú čiaru. Ibaže pod kýlom je najväčšia tma. Ľahko tu človek stratí orientáciu, smer a zlyhá. Každý seal vie, že v najtemnešej chvíli misie, musí zachovať pokoj, udržať si chladnú hlavu, uplatniť všetky taktické schopnosti použiť svoju fyzickú a psychickú silu.

Ak checte zmeniť svet aj  v nejtemnejších okamihoch sa musíte ukázať v tom najlepšom svetle.

Rozdávajte ľuďom nádej

Deviaty týždeň výcviku  nazývajú pekelným týždňom. Pozostáva zo šiestich prebdených nocí, z neustáleho telesného a mentálneho týrania a jedného špeciálneho dňa v močiaroch. V stredu uprostred týždňa sa cvičenci pádlujú do močiarov, kde sa snažia ubrániť ľadovo studennému bahnu, vetru a inštruktorom ktorí na nich kričia aby sa vzdali.  Inštruktori nám oznámili, že ak sa piati muži v bahne vzdajú, že to môžeme ukončiť a všetci môžme z toho bahna von. Poobzeral som sa okolo seba a napaldo ma, že sa niektorí muži určite čoskoro vzdajú. No jeden zn ich však začal spievať. Postupne sa popridávali aj ostatní. Vedeli sme, že ak sa dokáže vzchopiť jeden muž, dokážu sa aj ostatní. Inštruktori hrozili, že ak neprestaneme spievať nechajú nás v bahne o to dlhšie. Pri cestách po svete som sa predsa len niečomu naučil a to sile nádeje. Ak dá človek ľuďom nádej, dokáže zmeniť svet.

Ak checte zmeniť svet , keď sa ocitnete po krk v bahne, dajte sa do spevu.

Nikdy sa nevzdávaj!

Súčasťou výcviku bol aj zvonec, ktorý visí uprostred areálu, aby ho mal každý študent na očiach. Ak sa chcete vzdať stačí zazvoniť na zvonec. Zazvonte a nemusíte vstávať o piatej ráno. Zazvonte a už nemusíte plávať v ľadovo studenej vode. Zazvoňte a už nemusíte behať, prekonávať prekážkové dráhy, absolvovať tréningy a znášať útrapy výcviku. Stačí zazvoniť.

Ak chcete zmeniť svet, neopovážte sa zazvoniť na zvonec.

Moju knihu “Usteľ si”  si môžete zapožičať v obchode Stom života alebo zakúpiť na tomto odkaze

 

 

 

 

Moja obľúbená pieseň od Suverena a Revoltu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *